„Проза и драме“ Душана Васиљева

У Народној библиотеци „Јован Поповић“ представљена је друга књига сабраних дела Душана Васиљева „Прозе и драме“. О овом издању говорили су Драган Бабић и Срђан Срдић.  Када се помене име Душана Васиљева прва асоцијација је поезија. Ретки су они који знају да је писао и приповетке и драме.  Васиљев за живота није доживео ниједно објављивање. Тек 1950. године Живан Милисавац је приредио његове сабране стихове под именом „Песме“, а избори поезије понављали су се више пута од тада. Једино досадашње издање његових текстова прозног карактера јесте избор „Испод прага“, који је 1976. приредио Александар Пејовић.

By |2022-02-08T21:57:40+01:00децембар 29th, 2018|Uncategorised|0 Comments

Лисица у библиотеци

Тајанствена животиња залутала је у библиотеку. Решавањем низа загонетки, асоцијација и питања њен идентитет открили су ученици првог разреда ОШ“Ђура Јакшић“. Мудре главе откриле су да је у питању лисица и то младунче. Еко радионица живи већ седам година, воде је Љиљана Марковљев, библиотекарка на Дечјем одељењу и Љубица Војводић, виши кустос Народног музеја у Кикинди. Мултимедијална и интерактивна радионица има за циљ да децу упозна са флором и фауном наше околине, да покаже да су природне и друштвене науке тесно повезане, промоцију читања, упознавање са институцијама културе у нашем граду-библиотеком и музејом, У радионици су учествовали: I1, учитељица Марија Јерковић I2, учетељица Нада Поповић I3, учитељ Предраг Недин

By |2022-02-08T21:57:40+01:00децембар 29th, 2018|Uncategorised|0 Comments

Најбољи трејлер

Млади библиотечки корисници данас имају нове и другачије потребе и захтеве у односу на претходне генерације. Библиотеке које желе да играју важну улогу у животима младих морају да разумеју њихове потребе и обезбеде услуге којима ће их задовољити. Захтевни и захвални, тинејџери пред библиотекаре постављају нове изазове како развити кључне компетенције комуникације и писмености у друштву динамичног развоја технологије.

By |2022-02-23T12:26:25+01:00децембар 29th, 2018|НАГРАДЕ И КОНКУРСИ|Коментари су искључени на Најбољи трејлер

„Хортикултурална Кикинда“

Радмила Перовић, директорица Народне библиотеке „Јован Поповић“ , учествовала је на међународној конференцији у Скопљу предавањем „Хортикултурална Кикинда“.Прочитајте више о предавању на линку http://hortikulturna.biblioteka.org.rs/index.php/2-uncategorised/13-h-r-i-u-l-urn-i-inž

„24″

У Народној библиотеци „Јован Поповић“ представљен је роман Марије Павловић „24″. О роману су поред ауторке говорили и уредници ИК „Партизанска књига“ Владимир Арсенић и Срђан Срдић.  Виктор Станковић, јунак романа „24″, путује у Шпанију, у потрагу за несталом Видом Ерић, која је путовала по Андалузији и нестала.  Трагајући за њом и покушавајући да реконструише њено кретање и сам нестаје…

By |2022-02-08T21:57:41+01:00децембар 29th, 2018|Uncategorised|0 Comments

„Породична преписка кнеза Милоша“

У Народној библиотеци „Јован Поповић“ представљена је књига  др Татјане Брзуловић Станисављевић „Породична преписка кнеза Милоша Обреновића“.  У време када је писање писама скоро заборављена вештина, а писма скоро потпуно ишезли облик комуникације, када се комуникација свела на 160 карактера колико стаје у једну смс поруку, тешко је замислити да су се некада писма брижљиво чувала, читала изнова, а да су се преписке важних људи продавале, откупљивале, завештавале и сл.

„Четири лудила“

У Народној библиотеци „Јован Поповић“ представљен је награђени роман Милоша Латиновића „Четири лудила“.  Главни јунак ове књиге је Јоца Савић, најзначајнији шекспиролог који је деловао у Европи у другој половини деветнаестог и на почетку двадесетог века. Био је у сталном контакту са српским уметницима, посебно са глимцима, од којих је неколико школовао, а дописивао се и са Лазом Костићем. Српска влада му се одужила Орденом Светог Саве трећег реда који му је доделила 1903. године.

By |2022-02-08T21:57:41+01:00децембар 29th, 2018|Uncategorised|0 Comments

Награда „Душан Васиљев“ 2017.

Књижевна награда “Душан Васиљев” за 2017. годину припала је Радославу Петковићу за збирку есеја “Колумбово јаје” у издању “Академске књиге”, саопштено је на конференцији за новинаре у просторијама Градске управе Кикинда. Жири, у саставу Ана Пејовић, Владимир Арсенић и Срђан Срдић, одлуку је донео већином гласова.

By |2022-02-23T12:26:59+01:00децембар 29th, 2018|НАГРАДЕ И КОНКУРСИ|Коментари су искључени на Награда „Душан Васиљев“ 2017.

Изложба слика и скулптура

Месна библиотека у Новим Козарцима организовала је изложбу слика и скулптура Јована Исакова у Новим Козарцима. О стваралаштву Исакова и самој изложби говорили су Брацо Азарић и Владимир Добријевић. „Јован Исаков је рођен 23. mарта 1956 године у Кикинди. Оригамијем и сликарством се бави више од тридесет година. Оснивач је првог Оригами клуба на овим просторима. Иза себе има више од двадесет пет самосталних и мноштва колективних изложби.Аутор је неколико књига о уметности оригамија, такође је организатор и идејни вођа многих едукативних програма путем којих је уметност оригамија заживела на овим просторима. Члан је уметничке групе К9.